pondělí 28. prosince 2015

Cykloláska


Je to tu ještě mnohem mnohem lepší, než jsem čekala. Vlastně jsem fakt strašně urvaná. V Amsteru jsem byla tolikrát...ale teď, když mám čas si to tu užít a poznat i širší centrum města a předměstí, vážně řvu nadšením. A to jsem si zrovna nedávno říkala, že mi chybí časy, kdy mě leccos nadchlo, všechno mě bavilo a všude to bylo zajímavý a přišlo mi smutný, že už jsem trochu životem vyhořelá. Ale není to tak! Třikrát hurá!
Je to tady skvělý, je krásný počasí, moře je parádní, architektura a uživatelská přívětivost města mě fascinují, čisto, ale pestro a všechno se zdá být pod kontrolou. Slunce je nízko a fouká čerstvej vítr, všeobecná pohoda. 
A v každém případě jedna z mnoha nejvíc nejlepších záležitostí je tu cyklodoprava. Zatím jsem jedinkrát nemusela použít hromadnou dopravu. Kam nedojdu pěšky, dojedu na kole. Cyklisté tu mají výsostné postavení, všude mají přednost, všude můžou parkovat. Někde jsem četla, že je tu dvakrát víc bicyklů než obyvatel a téměř 60% lidí tu jezdí KAŽDÝ DEN na kole. A i když se člověku do tý zimy a větru nechce, za deset minut šlapání do pedálů je veškerá nepohoda pryč. 

Dnes bylo vážně krásný počasí (v parku vykvetly narcisky), azuro a teplo, kromě ranního běhání jsem se tedy vydala odpoledne na kolo do severní části města do jednoho vyhlášeného kulturního centra. Za ostrovy jsem sedla na přívoz (Boží! S kolem na lodi!) a dál se podle mapy motala městem a mezi dokama. Docela jsem se chvíli ztratila a dojela na místo až po více než hodině (odhad délky cesty 25 minut, ehm), kde jsem ono kulturní centrum nenašla. Kdoví, jestli tam ještě je. Nicméně jsem našla skvělej klub a hospodu, kde jsem si dala symbolické malé Leffe a počkala jsem, až se setmí, abych zjistila, že mi nesvítí světla. Pivní kuráž mi ale dodala přesvědčení, že JÁ rozhodně žádný mapy nepotřebuju a vůbec a dojela jsem bez jediného zaváhání za půl hodiny až domů před barák. Radost, kterou na kole mám, nedokážu popsat, ale stále (jako ostatně celej život) doufám, že se mi jednou povede bydlet v cykloměstě. Teď si to tu pár týdnů alespoň představuju.

Žádné komentáře:

Okomentovat