neděle 11. října 2015

Úžasná Ukrajina


Lviv. Dvakrát do Brna a zpátky. 

Když už zas jedu na východní Slovensko, co to protáhnout na Ukrajinu? Jasně. 


Hranice. Užgorod. Vyprodanej vlak, další jede v 5 ráno. Ale kdyžtak tady do půlnoci počkej, třeba k tomu vyprodanýmu vlaku připojej další vagón. Urkitě. Nádraží v Užgorodu je přesně to místo, kde chci 4 hodiny čekat, abych tam pak rovnou mohla přenocovat, 

Hotel Zakarpatyie. Gigantickej socíkovskej panelák, pokoj ve 14.patře, vše v původním stavu. Velkej zážitek. Teplá voda dvě hodiny denně. Sorry, je válka. Pivo s Ivanem a s Vitalim. Seš blbá, žes nebyla v centru. Sorry kluci, já tu nechtěla bejt vůbec.

Probdělá noc, Komáři a hluk z ulice. Ve čtyři na nohou. Temný ulice, nesvítí se. Sorry, je válka. 

Vlak. VLAK! Poslední místa ve třetí třídě. Obrovskej, ocelovej vlak s desítkama vagónů se postupně naplní do posledního místa. Žebrající děti. Místo hajzlu díra v zemi. Velkej zážitek.

Lviv. Leopolis. Dokonalý. Velký město. Obrovský historický centrum, kde lidi ještě pořád vážně bydlej. Ne jak v Praze. Skvělý bufáče všude. Hospody, bary, kavárny, obchody, trhy, všechno místní, žádný řetězce. Skvělý kafe. Skvělý lidi. Ne jak v Praze. Krásný domy a otřesná veřejná doprava. Zbytky židovskýmo města, člověk by brečel. Smog. Samý mladý lidi. Směšný ceny, poprvý v životě si přijdu bohatá. Užívám si.

Yulyia, holka u který spim. Hezkej byt v děsným paneláku na sídláku Levandivka. Teplá sprcha, postel, díky Bože! Ukrajina v EU? Krásná pohádka prej, říká holka se smutkem v očích.

Absolutní nadšení městem. Plánování návratu. Plánování cesty po Ukrajině. Příště Oděsa? Ale až na jaře. Zima je tu zlá.


Autobus na zavolání řidičovi. Spousta místa. Milý lidi. Pořád zastavujem, pohoda jazz. 
Hranice. Ms Adriana Cerna, please, pojďte s náma, tohle není Váš pas. 
Po vjezdu do EU velká radost, řidič otvírá lahev Napoleona a rozlejvá nám deckový panáky.

Noc. Ráno, tma a déšť. Florenc. Čau.

Žádné komentáře:

Okomentovat