středa 17. září 2014

Jak se píše sranda - Listy Frašska


Volby lidem lezou na mozek. Těm nahoře, těm uprostřed...těm dole až tak úplně ne, jak jsem si všimla, asi mají jiné věci na práci než se rozčilovat nad pokálenými ulicemi a příliš dlouhými intervaly na semaforech. 
Lidé od koryt se zubí z bilboardů předhánějíc se ve vymejšlení stupidnějšího sloganu v zásadě "musí tomu porozumět i průměrné osmileté dítě". 
Bůh žehnej týhle zemi, vypadá to, že tu opravdový problémy nemáme! 
Ale co je odpornější než oficiální politická kampaň? (Nechci to poznat! Pozdě...)
Je to ta druhá - neoficiální, stínová, anonymní, nebo jak bych to řekla. Plakáty nejasných sdělení, podivně parodující plátky, tvářící se opravdově a seriózně - bruslící na tenké linii mezi ironií a vážným sdělením, kdy vážné sdělení MUSÍ být ironie a ironie Vám svým ostrovtipem pohmoždí mozek. 
Politická kampaň zuří stejnou silou v Praze jako na venkově, slogany jsou v zásadě podobné. V zásadě. On totiž i populismus podléhá módě, zatímco my v Praze se tu už zabýváme hrozbou statisícihlavé imigrační muslimské vlny (čistě preventivně), na venkově se stále vozí po Romech, protože s nikým jiným, kdo je jiný, se zatím nesetkali. 
Úměrně rozloze města se řeší obecní problémy na všobecné úrovni, kdy má každý právo vyjádřit se o umístění nové lavičky pod lípu na návsi (v Praze se zas bavíme o padesáti lavičkách - tedy investici ve výši 24 000 000 Kč, eh), případně vytvořit vlastní návrh fasády kulturního domu přetvořeného ze staré fabriky na ponožky. 
Přirozeně na venkově není prostor pro kritiku vládnoucích kádrů, když vládnoucí kádr je Honza, co s ním chodím každou sobotu na bowling a Michal, se kterým jsem chodila na základku, ale on chodil do béčka. Postavit se Honzovi čelem znamená, že v sobotu nebudu mít s kým hrát a co tady na dědině budu propánajána dělat. 
Ale jak už jsem říkala, tohle kraťoučké období jednou za čtyři roky dramaticky mění lidem vnímání reality! 

Dnes jsem se setkala s parodujícím plátkem, který si řiká "Listy Frašska" vtipně glosujícím název městských novin "Listy Ašska". Sem pražská náplava, z Aše, aby bylo jasno, proč nad tímhle nesmyslem nemávnu rukou třeba jako nad Brnem. 
Nemusíte si Listy Frašska stahovat, abyste mi porozuměli, akorát byste se naštvali (pokud ne a LF by se Vám naopak libily, OKAMŽITĚ opusťte tuto stránku!). 

Anonymní kopání do místních autorit schované za pokusem o humor, hustě prokládané pseudovtipnými glosami na téma domnělého životního stylu Romů. 
Místní prasečák se otřásá salvami smíchu a skladník z kulturního centra Tesco si ne a ne vyndat ruku z kalhot. Členové obecního zastupitelstva a jediný místní novinář se roztomile červenají předstírajíc pobavení a blábolí něco o nastaveném zrcadlu. Fejsbukové lajky naskakují po desítkách a i skupina nazývaná intelektuální špičkou (zasedací místnost mají v bufetu místní plovárny) se dohaduje, který filuta je autorem.
Nezastíranej rasismus, pomluvy a zesměšňování, "mrk mrk, to je dobře, že už to někdo řekl nahlas, stejně všichni víme jak to je", ty nahoře jsou svině, ty dole jsou svině. Jeden plátek a slušná střední třída má o čem švejkovat v hospodě.  WELL DONE! Já tleskám a ten trvalák v Praze si zařídím i kdybych na tom úřadě měla stát měsíc. 
Protože Stropnickýho knírek je zábavnější. 1 komentář:

  1. Autorka pro změnu tohoto blábolu, patrně v Aši nikdy nežila, když napíše, že se tam nedá setkat s nikým jiným kdo je jiný než s romy. Vietnamská komunita hojně obývající toto město jí asi připadá dostatečně stejná jako typický Čech. Po těch se, ale nikdo nevozí protože až na jejich hospodářskou kriminalitu, která nikomu viditelně neubližuje žijí spořádaným způsobem života. Když si, ale někdo všimne nespořádaného způsobu života cikánů (nazývejme "věci" pravými jmény), který dnes a denně obtěžuje ty hlupáky co chodí do práce aby vydělali na jejich dávky pak je to samozřejmě rasista.
    Mimochodem z těch muslimských přistěhovalců nás všechny taky ještě bude bolet hlava paní komentátorko.

    OdpovědětVymazat