neděle 8. června 2014

Oh my Dutch!

Po dlouhý době venku mě zas překvapilo, jak je "tam" všechno normální. On člověk trochu v tý zaprděný Praze pozapomene. 
Žádný úvahy ani analýzy. Život v ulicích: tolerance, nadhled, svoboda, tohle je Evropa. Černej, bílej, v burce, v turbanu, gay, punkáč, tloušťík, pracháč, všechno je jedno. Jo a takovouhle Evropu bych chtěla a taky mám pocit, že my si ji ani moc nezasloužíme.

____________________________

Hlavní údaj v předpovědi počasí je: "pravděpodobnost, že bude pršet" vyjádřená v procentech. Cokoliv nad dvacet znamená chcanec. Deštníky stejně člověk neužije, protože když prší, tak k tomu furt děsně fouká od moře. Navíc jezdit na kole s deštníkem je docela akrobacie. Lidi na ulicích se i v největší průtrži tváří, že žádnej déšť není, normálně se usmívaj a zamračí se jen když vidí, že vy se neusmíváte. 
____________________________

Kola všude respektovaná jako plnohodnotná součást provozu. Docela jsem se nejdřív bála, protože vrhat se do křižovatky mezi auta nebo jet v peletonu lidí po stezičce metr široké mi přišlo jako jasná sebevražda vzhledem k zážitkům, které mám z Česka. Bára mě glosovala, že na to, že chci do Kábulu, nemám zrovna dvakrát pro strach uděláno, když na kole jezdím jak "královna šneků". Che. Ale stačilo pár dní a z kola jsem nechtěla slízt. Takovej můj sen bydlet ve městě, kde se lze dopravovat na kole, ale karma mi to nedopřeje: Aš, Žižkov, Lisabon, horská Segovie. Smolíček pacholíček.

____________________________


Bez věže není vejlet. A udělat si fotky z týhle věže - to byla výzva: zaplatit 10 éček, 45 minut stát v příšerným větru a dešti na ochozu, s kocovinou se klimbat někde 150metrů nad zemí, těžce vydřený snímky! (ale stojí za to)

2 komentáře:

  1. Tolerance, nadhled, svoboda? Z pohledu (ex) rezidenta NL to vnimam presne opacne. Praha je oproti Rotterdamu skutecne evropske velkomesto.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Vazne? To je tedy vazne zajimavy. Mne Praha prijde nudna. Chybi tu vlivy z venku, lidi z venku, napady.

      Vymazat