středa 6. listopadu 2013

Promítej i ty!

Promítej i ty! je projekt Člověka v tísni (to jste nečekali, co?), který umožňuje komukoliv, aby si zapůjčil některý z vybraných filmů - úspěšných na Jednom světě - zdarma.
Prostě si na webu vyberete svýho favorita, přihlásíte se, stáhnete si ho a s partou kamarádů (žáků, příbuzných, klientů...) si film pustíte. A v ideálním případě si o něm potom spolu budete povídat.
Což si budete, to zaručuji, protože vybrané snímky (btw.každou chvíli přibude nějaký nový) jsou vybrané tak, aby o nich člověk nemohl mlčet.

Co se týká témat, každý si najde svoje, které ho zajímá. Jeden svět je festival dokumentů souvisejících s lidskými právy, takže ve výběru filmů najdete témata jako inkluzivní vzdělávání a zapojení "jiných" lidí do společnosti, dokumenty z totalitních zemí, gay tematiku, migraci, aktuální společenská témata hýbající Českem jako protiromské pochody nebo problematiku dlužních pastí, taky hlad, obchod s bílým masem, novodobé otroctví... 

Projekt je geniálně uživatelsky přívětivý, zahraniční filmy jsou v původním znění s českými titulky, snímky z české produkce jsou opatřeny titulky v angličtině. 

_________________________________________________________________________________
Fotografie u článku jsou ze včerejší akce v galerii Langhans, kde se právě promítal jeden z filmů z Promítej i ty! v rámci Týdne pro inkluzi. Vybrali jsme snímek Berg Fidel, všichni spolu, dokumentující praxi z jedné německé inkluzivní školy, kde se spolu učí všechny děti najednou - nehledě na rasu, sociální zázemí, inteligenci nebo zdravotní stav.
Jak je možné, že někde to jde a někde ne?
Proč je nejoblíbenější praktikou v českém školství děti od sebe pokud možno co nejvíce segregovat? Můžeme se potom divit stavu naší společnosti, xenofobním a rasistickým tendencím v ní? Proč je kvalitní školství na konci žebříčku priorit každé naší vlády? 

Následná debata byla strhující, vzhledem k pozvaným hostům to snad nemohlo ani být jinak. Dvě dámy z ministerstva školství, Ondřej Hausenblas - pedagogický průkopník a Michaela Němcová z o.s. Rytmus - učitelka a matka dítěte s postižením. Debata byla nahrávána, brzy se sestříhaná objeví na youtube, umístím sem potom odkaz, myslím, že je přínosné si ji poslechnout opravdu pro každého.

Žádné komentáře:

Okomentovat