sobota 16. února 2013

Národní muzeum a jeho kavárna

Zdroj: http://www.kavarnamuzeum.cz/kavarna-v-centru-prahy/fotky/kavarna/


Zdroj: http://www.kavarnamuzeum.cz/kavarna-v-centru-prahy/fotky/kavarna/


Zdroj: http://www.kavarnamuzeum.cz/kavarna-v-centru-prahy/fotky/kavarna/


A z nakonec fotka z vlastní zahrádky.

Po poměrně rušném pracovním týdnu, naplánovali jsme si na víkend návštěvu Národního muzea a nutno podotknout, že jsme zjevně nebyli jediný pár, který upřednostňuje muzeum před shoppingem, nebo multikinem. Chvílema to v prostorách výstavy vypadalo jako by probíhala valentýnská sleva na vstupné, nebo mi jen nikdy nepřišlo, že Rakousko-Uhersko je tak rajcovní záležitostí pro mladé zamilované.

Před samotnou výstavou se nám přihodilo pár drobných nepříjemností (typu: "potřebuju čůrat" a "nikam nepůjdu, jestli nedostanu kafe"), zamířili jsme tedy nejprve do kantýny Kavárna Muzeum. A teď chci vědět, proč jsem o tomhle místě nevěděla?
http://www.kavarnamuzeum.cz/

Skvělý, velkorysý prostor, zjevně fungl nově otevřený (ale kdo za ním stojí, to se mi vygooglit nepovedlo, divný). Design severského typu (ehm, velmi laické označení) - originální, přírodní, světlý, hravý a praktický (a ty židle ala tramvaj T3, yes!) a hlavně široká nabízených  nápojů a pokrmů. Od bufetového menu pro každý den, přes krásné obložené chleby (obkládané na místě!), saláty a domácí koláče, po dobrý kafe od DoubleShotu- naprostá spokojenost a přátelské ceny. Kavárna sama označuje svůj koncept jako "pij kávu, jez chleba"- který bych popsala jako "dejte si úplně normální, dobrý jídlo"- což jakkoliv prostě zní, člověk aby pohledal. 
Podniky podobného typu se díkybohu v Praze stávají standardem, ale v krajských městech už člověk musí mít kliku a v menších obcích si může o kafi, který není turek a o milé obluze nechat leda zdát. 
V Kavárně Muzeum jsem se na chvíli přenesla do Německa, nebo do Dánska, čímž nechci adorovat Západ, ale přiznejme si, v některých věcech jsou před námi stále ještě pět tisíc světelných let- a zrovna co se týká designu, nebo kuchyně- možná i o víc. 

A konečně výstava Monarchie je skvělá, běžte tam (do nové budovy NM)! Toma bavil multimediální průvodce pro chytré telefony a QR kód u každého exponátu, díky kterému přečetl na své poměry nevídané množství textu (Tom je známý tím, že odmítá číst cokoliv, co na něj nezáří z obrazovky všech jeho chytrých přenosných zařízení) a mě bavila výstava celá, je zábavně tematicky rozdělená, běžný Franta návštěvník si přečte, co ho bude bavit, pokročilý návštěvník si vyhledá širší informace v průvodci, spokojeni odejdou všichni. Prostory Nové budovy jsou příjemné, byť by si zasloužily rekonstrukci. Výstava samotná, její forma i propagace jsou velmi solidní nadstandard, za který by se nemusely stydět ani instituce v zemích na západ od našich hranic.
http://www.nm.cz/Historicke-muzeum/Pripravujeme-HM/Monarchie.html

Sobotu jsme zakončili v The Tavern, o které ale už všechno, co mělo být řečeno, řečeno bylo, takže to tu zmiňuju vlastně jen proto, aby bylo jasné, že se vážně snažím dohánět všechno, co mi během mé půlroční absence uteklo. A ten čočkovej burgr byl fajn.

1 komentář:

  1. Podobný pocit, že se všichni rozhodli na stejnou výstavu jako my, jsme měli včera na výstavě Františka Kupky, ale muzejníci a galeristé měli včera asi úspěch všude. Jen tu kavárnu, která by nám padla do oka, jsme nenalezli, proto děkuji za zajímavý tip, ten koncept zní dobře, příště víme, kam při výstavě zavítat.

    OdpovědětVymazat