středa 16. ledna 2013

být "První dámou"
Když jsem slyšela mezi argumenty hovořící proti volbě Karla Schwarzenberga, že přeci jeho žena, potenciální první dáma, neumí česky, musela jsem několikrát zhluboka nadechnout. Nehledě na mé volební preference bych se chtěla pozastavit nad přemítáním o tom, která z manželek vrcholných politiků se pro tuto bohulibou „funkci“ hodí lépe.
Myslela jsem si, že už dávno nežijeme v době, kdy manželka pana továrníka byla automaticky paní továrníkovou a kdy ženy kromě společného lože se svým manželem musely nutně sdílet i veškeré jeho názory, plány a podporovat jej ve všech jeho předůležitých životních rozhodnutích, chovat se jako slušné vycvičené domácí zvířátko a reprezentovat svého chotě.
Asi jsem se spletla.
Nerozumím tomu, proč by ženy politiků, kteří si ego nahonili do nebeských výšin tak, že se rozhodli kandidovat na post prezidenta, automaticky měly srazit paty a od té chvíle se nestarat o nic jiného, než jak reprezentovat svého muže a svou zemi. Ony přece na žádný post první dámy nekandidují!

Žena Karla Schwarzenberga, rakouská lékařka Theresa Hardegg by v případě zvolení svého muže měla zahodit stetoskop, nakoupit pár pastelových kostýmků a začít se snažit žvatlat česky o světovém míru s ženami podobně postižených mužů. A choť Miloše Zemana, Ivana, která se evidentně nechce zviditelňovat, jinak by to udělala už dávno za doby, kdy byl Miloš premiérem, snáší už druhou manželovu kandidaturu v ústraní a věnuje se svému zaměstnání, raději na své místo nastrčila svou dceru, která patrně má ambice „udělat kariéru“ jako něčí ehm…první dáma.

Představte si, že francouzský, socialistický prezident Hollande ani není ženatý a přesto byl shledán vhodným rozhodovat o své zemi. Jeho partnerka, kontroverzní novinářka Valerie Trierwiler, se po zvolení Hollanda prezidentem nechala slyšet, že ať si nikdo nemyslí, že ona se vzdá svého povolání.

Polemiky o tom, která dáma by v pozici první dámy vypadala lépe, mě uráží. No tak, je rok 2013 a ženy již pár desítek let bojují za právo být samostatnými bytostmi a ne „paní továrníkovou“.  Poněkud zpátečnický diplomatický protokol o roli první dámy byl modifikován v různých zemích v historii již tolikrát, že jsem si jistá, že na kvality našeho budoucího prezidenta nebude mít její absence pražádný vliv, ať už tím prezidentem bude kdokoliv.

2 komentáře:

  1. jo tak tohle me taky poradne nakrklo. mluvis mi z duse

    OdpovědětVymazat
  2. Souhlas. Pseudofunkce první dámy je hloupost. Články, které ji zmiňují, ignoruju. Valérie Trierweiler i Holande si ale musí dávat kvůli svým pracím pozor.

    OdpovědětVymazat