pátek 23. listopadu 2012

Pena
Pena je portugalskej Neuschwanstein. Pena je taky portugalská Hluboká.
Přesně takovej ten zámek, kde člověk musí pořád vzdychat "óch" a "achich" a je tak sladkej, že při delším pobytu v něm se jednomu mohou začít kazit zuby. Romantismus, nic pro mě, ale na druhou stranu něco podobného člověk nevídá denně. 


Krásné, pohádkové zahrady jsem si tentokrát s těžkým srdcem odpustila, protože už jsem měla hlad a byla mi docela zima. A když je mi dlouho zima, bývám nepříčetná, čímž jsem, myslím, docela proslulá.

Zámek sám je poměrně čerstvého data (polovina 19.století) a ještě poslední portugalští panovníci v něm během letních měsíců normálně bydleli, proto je proti jiným zámkům dost komfortní, na stěnách jsou tapety a stropy jsou nízké, aby nebyla taková zima, dokonce komnaty disponují vlastními koupelnami s důmyslným systémem tekoucí teplé vody. S trochou fantazie si umím představit, že bych tam mohla žít (což rozhodně nemůžu říct o mnohých lisabonských bytech).

Může mi někdo vysvětlit, proč se nemůže v některých zámcích fotit? Zajímalo by mě skutečné vysvětlení, protože ať přemýšlím, jak přemýšlím, nic kloudného mě nenapadá. A to, že interiéry v Peně nesměly být foceny, je ohromná škoda, protože zámek je zařízen vážně nádherně, v některých pokojích mi přišlo, že si král jen právě odskočil na jednání a na stole má ještě rozepsaný dopis. Pár desítek (možná stovek) hradů a zámků už jsem prošla, ale na Penu jen tak nezapomenu.
Fotky exteriéru se moc nepovedly (možná by se povedly, kdybych nebyla zmrzlá a nepřemýšlela jen nad tím, kdy se konečně půjdu někam ohřát), protože počasí a světlo mi nepřálo.

A to je z mého výletu do Sintry všechno, zbývá ještě zhruba pět zámků a parků, na které jsem se nedostala, a obávám se, že už se ani nedostanu, a Cabo da Roca jsem odložila na některý z následujících víkendů.

PS: Až si někde jako já přečtete, že čínská restaurace naproti nádraží v Sintře stojí za návštěvu, zapřísahám vás, nechoďte tam!

2 komentáře:

 1. většina turistických digitálních fotografů používá při focení v interierech blesk a tento poškozuje ve větším množství omítky a obrazy atd., které by z důvodu co nejdelšího zachování měly zůstat ve stabilních podmínkách...zákaz mi vadí většinou v případě, když např.do muzea vstupuju s blbým malým kinofilmovým foťáčkem evidentně bez blesku a stejně fotit samozřejmě nemůžu, přičemž samozřejmě fotím nelegálně hu:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vida, to je zajímavé.
   Proč se tedy nezakáže jenom focení s bleskem? Jako prevence před pitomými turisty? To chápu. (A fotím bez blesku btw. =) )
   Pokud je v galerii povoleno fotit, stojí před každým obrazem deset blbečků s Ajfounem a fotí, byť pochybuji, že by se ještě někdy znovu na fotku podívali. Asi nějakej tik.
   Ale v interiérech např. zámků by mohly vzniknout zajímavé fotografie, vždycky mě rozčílí, když musím Konicu uklidit. Nebo pro ní koupit extra vstupenku.

   Vymazat