středa 21. listopadu 2012

Je to fér?

Dnes ráno na angličtině nám jedna moje spolužačka prezentovala, jak jednou byla týden v Německu v rámci nějakého projektu pro mládež sponzorovaném EU. Měli jsme vidět zaujetí v tvářích mých téměř dvacetiletých spolužáků, ten tichý obdiv a vzdychání: "Ach, ona byla v Německu a navíc tam potkala spoustu cizinců!". 
V tu chvíli mi došlo, jaké štěstí jsem měla a narodila jsem se ve správný čas a na správném místě. Moje dospívání byl vlastně jeden velkej projekt financovanej EU, několikrát do roka KAŽDÝ rok jsem mohla někam vycestovat, dělat zajímavý věci se zajímavejma lidma a to vše bez starostí a většinou zdarma. Procestovala jsem tak víceméně celou Evropu! Myslela jsem si, že je to samozřejmost, že tu možnost má každý, ale opak nejspíš bude pravdou. Asi že celá Evropa měla pocit, že my jako čerstvě svobodná a zaostalá východní země, potřebujeme kultivovat a propojovat a motivovat a rozvíjet a seznamovat a představovat a spolupracovat, dalo se s trochou dobré vůle dostat kamkoliv. (A když se mě občas někdo zeptal, jestli už máme v Československu (!) barevnou televizi a splachovací záchod, brala jsem to jako vtip).

V Portugalsku, které (z naprosto neznámých důvodů) má punc západní, rozvinuté země, evidentně takové možnosti moji vrstevníci neměly.
Když se nás učitelka ptala, jestli máme někdo podobný zážitek jako dívka, která prezentovala svůj týdenní pobyt v Německu, radši jsem ani nehnula brvou, vyprávět těm lidem, jak jsem za (i jejich) evropské peníze procestovala kdeco a převážně nešlo o nic jiného než se dobře pobavit...přišlo mi to nefér.

7 komentářů:

 1. Spíš si myslím, že je to tím, že Portugalsko bylo do EU přijatý už v roce 1986. (Teda dokonce dřív než třeba Rakousko.) Takže různý fondy apod. se čerpaly v určitým období od toho vstupu, protože tyhle věci měly napomoct přístupovým zemím vyrovnat se stávajícím členům společenství. Tudíž se to týkalo třeba generace předtím. To pádu železný opony se ohnisko zájmu přesunulo na východ. Netvrdím, že je to pravda, jenom mi to takhle dává smysl a jako studentce Evropských studií mi to samozřejmě nedalo, tak promiň, jestli jsem tě naštvala nebo tak :)

  OdpovědětVymazat
 2. Já si to myslím úplně stejně jako ty, ale to se nevylučuje s tím, co píšu. Moji portugalští vrstevníci tahle příležitosti neměli (možná je ale měli jejich předchůdci po pádu diktatury, nebo po vstupu do EU, to netuším). Logiku by to mělo.

  OdpovědětVymazat
 3. Nevím, ale nemyslím si, že by ty možnosti neměli. V Paříži před cca 5 lety jsem měl na Erasmu spoustu kolegů ze "starejch" zemí EU - Itálie, Portugalsko, Německo, Británie, Španělsko a spousta dalších + tam s námi přes jiný programy studovali spolužáci z Asie (Japonsko, Čína, atd) Naopak z novejch zemí nás tam bylo docela málo. Co jsem viděl Erasmáky letos v létě v Granadě, když jsme tam vyzvedávali kamarádku, taky to byla pestrá směsice evropskejch národností včetně zakládajících zemí EU. Takže možnosti určitě mají i dneska, naopak od nás taky většina lidí nikam nevyjede, ač ta možnost je. Spíš je to podle mě školu od školy, jakej je zájem a jestli se dostane na všechny zájemce a o motivaci jednotlivců (a může v tom hrát roli i to, že pro ně je to třeba víc samozřejmý, kdežto u nás část lidí postrčej rodiče, který nic takovýho nemohli). Je možný, že jako relativně nová země EU dostáváme na tyhle programy o něco víc peněz, ale nemyslím si, že by to bylo tak, že by oni tyhle možnosti neměli vůbec. A co se týče třeba projektů agentury Mládež a podobně (taky jsem se několika účastnil díky skautům) tam v některejch programech po našem vstupu myslím měly přednost projekty s účastí jak starejch, tak nově přijatejch zemí unie, což ale zase znamená, že možnosti byly i pro ně (já se třeba účastnil projektů s Finama a Nizozemcema, ale vím z okolí o projektech, kde bylo zastoupenejch třeba 10 zemí), u jinejch to bylo jedno a počítala se jakákoliv přeshraniční spolupráce (naopak u některejch programů bylo potřeba, aby to obě skupiny měly k sobě blízko.

  Každopádně užívej si toho, že tuhle možnost máš a kdoví, třeba někoho z těch svých portugalských spolužáků budeš za rok potkávat tady v ČR na svý domovský škole (-;

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi jsem to měla v článku více ozřejmit, moje chyba. Nebavím se o Erasmu, to je program pro vysokoškoláky a funguje už celá desetiletí- tam je vše přesně tak, jak říkáš, ale já píšu o době,kdy jsem chodila na gympl. Tj. od šesté třídy do čtvrťáku. Jistě v tom svou roli sehrál fakt, že jsem vyrůstala v Aši, kde snaha znovu spřátelit města násilně oddělená Železnou oponou byla opravdu velká, takže projektů ve spolupráci s německýma gymplama a městama bylo jak hub po dešti.
   Tenkrát bylo možné (a možná ještě je) napsat projekt takřka na cokoliv, stačilo aby v tom byla nějaká spolupráce se zahraničím a peníze se vždycky našly. A ta vůle byla fakt velká, jezdili jsme pořád někam a jednalo se hlavně o jednorázové, nebo krátkodobé projekty financované z grantů.
   Ať už se k nám peníze více sypali, nebo jsme měli jenom větší nadšení, stejně jsme toho měli možnost zažít tolik o čem se mým portugalským spolužákům ani nezdálo.

   Vymazat
  2. Tak to jo, ale mozna to fakt bylo tou polohou u hranic, u nas byly na gymplu v Praze dva vymenny zajezdy Nemecko a Amsterodam, kazdej rok tak 2x 30 lidi z celyho velkyho gymplu a to bylo vse. K podobnejm projektum jaky popisujes jsem se dostal hlavne diky skautum, se kterejma jsme vyuzivali ty granty od Youth for Europe a podobne, jak jsem psal. Ve skole bych tuhle moznost taky nemel.

   Vymazat
 4. Jak už jsem psala na fb, za ty možnosti, co jsme měli my, jsem ráda. Ale ještě mě napadlo, že když jsem studovala v Plzni, tak jsem se přátelila se spoustou Erasmáků a národnostně převládali Španělé, tak to asi nebude tak horký. Asi máš líný spolužáky :-) la Michelle

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tím Erasmem viz. má odpověď Kytkáčovi. Každopádně převaha Španělů mě trochu překvapuje, mám je za děsný pecivály, který když někam vyrazí tak jedině ve skupinách, aby se náhodou nemuseli moc seznamovat s kulturou nebo místní řečí a měli vždycky s kým se jít věnovat alkoholismu =)

   Vymazat