středa 17. října 2012

Museo do Orient

Záměrně jsem si vybrala nejtěžší kurs angličtiny, který na škole máme. Joana mě odrazovala, že to pro mě bude moc těžké, čímž se mě samozřejmě hrozně dotkla, protože jsem o sobě měla mínění, že na tom s angličtinou nejsem špatně. (Já mám o sobě vůbec zbytečně často přehnané mínění).
Brzy jsem pochopila, že měla samozřejmě pravdu. "Naše" angličtina totiž není tak úplně angličtina- počítá se s tím, že když do kurzu nastoupíte, už anglicky dávno umíte a náplní hodin tak není, jak by se mohlo zdát, učit se anglicky, ale probrat celou portugalskou historii. O které toho vím asi tolik jako o jaderné fyzice. (tzn. kdysi kolem mě na gymplu prošla, nicméně nezanechala trvalé následky).

Teacher je dominantní žena středního věku, která mi bez okolků řekla, že moje english je trash. 
Poté, co se moje ego vrátilo z hor, kam se s hysterickým pláčem uteklo skrýt, rozhodla jsem se, že to prostě zvládnu. Mám přece ráda výzvy. 
Takže čtu, čtu a čtu, překládám a překládám, a pro chybějící informace chodím do knihoven, infocenter a muzeí. 

Na dnešek připadla návštěva Orient muzea, o víkendu mě čeká muzeum námořních objevů. Téma mého závěrečného projektu jsou totiž portugalské námořní objevy a kolonizace. 
Naštěstí miluji muzea. Fascinuje mě ten klid a ticho, historie sterilně uzavřená ve skleněných krabicích, pocit tajného spiklenectví s ostatními návštěvníky a se zaměstnanci muzea. Všechno, co mě otravuje, zůstává venku před dveřmi (pokud zrovna člověk nenatrefí na povinný středoškolský zájezd do muzea), dovnitř se dostávají jenom podivíni a intelektuálové (a já) dychtivě vstřebávající informace. 

A o jaké informace bohatší jsem dnes odcházela?
V přízemí probíhá dočasná výstava o obnovitelných zdrojích energie. Informace, která mi vyrazila dech je, že Portugalsko zajišťuje veškerou svou produkci energie skrze obnovitelé zdroje. Tato produkce pokryje zhruba 60% spotřeby země, což je světový unikát. Fantastické. 


První patro muzea je věnováno Orientu, tedy zemím, které Portugalci "objevili" a jejich kultuře, umění a historii. (tedy části Afriky, Indii, Číně, Indonésii a Japonsku)


A poslední patro patří asijským náboženstvím. A také krásné výstavě zabývající se historií pítí čaje.


Pokud se budete někdy pohybovat v Lisabonu a nebudete vědět coby (což se ale asi nestane), bez obav do muzea Orientu zajděte, stojí to za to.

A na závěr kvíz: "Najdi rybu." (Je tam kapr jako stehno, očividně hospodářská krize v zemi ještě není tak strašná, lidé stále mají co jíst a nemusí lovit potravu v rybníčcích před muzeem.)


6 komentářů:

 1. Takže zbylých 40% dovážej? To se mi zdá hodně. Nebo jsem tě nějak špatně pochopil?

  OdpovědětVymazat
 2. Jj, zbylých 40% dováží, což ale není nic zvláštního. Kdyby nepřišla hospodářská krize, chtěli do roku 2020 pokrýt celou svou spotřebu vlastní-zelenou produkcí energie- jako jedinej stát na světě.

  Tenhle přístup je mi sympatičtější, než třeba ten českej, kdy za cenu energetické soběstačnosti přeměňujeme Krušné hory na měsíční krajinu a prodlužujeme dobu fungování reaktoru černobylského typu. Že elektřinu všudemožně exportujem je mi vcelku šumák, když je stejně drahá jako tady.

  OdpovědětVymazat
 3. Kdo by jedl kapry v primorske zemi (-;

  Jinak ta jejich podpora obnovitelne energie, u nich predpokladam zejmena vetrne, je fajn, ale s tim reaktorem Cernobylskeho typu mas asi zavadejici informace, ani jeden z sesti velkych reaktoru, ktere u nas jsou (2 ks Temelin, 4 ks Dukovany) neni Cernobylskeho typu, vsechno jsou to tlakovodni (voda v primarnim okruhu, ktera primo chladi reaktor, je pod vysokym tlakem, takze se nemeni na paru - para pro turbinu se vyrabi az v sekundarnim okruhu chlazenim toho primarniho a tedy para v turbine uz neni radioaktivni - cela ta cast od druheho okruhu pres turbinu a do chladicich vezi je v podstate stejna, jako u tepelny elektrarny na plyn nebo na uhli (akorat vzhledem k vetsimu vykonu dost velka). V Cernobylu byl grafitem moderovanej varnej reaktor, kde jde na turbinu para primo z vody v primarnim okruhu - coz je energeticky ucinnejsi, ale min bezpecny. Vlastne pokud jde o Temelin, tak mi neprijde spatny ani tak to, ze ho dostaveli, jako to, ze nesplnili sve sliby o tom, ze po jeho spusteni odstavej ty nejhorsi tepelne elektrarny na hnedy uhli a misto toho proud vyvazej. To, co se deje v severnich cechach je podle me daleko vetsi problem...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je krása mít blog, člověk se dozví, co by jinak nikdy nezjistil. =)
   Byla bych fanda do jaderné energie, kdyby cena v případě komplikací nebyla tak vysoká, navíc dokud není vyřešená otázka jaderného odpadu, přijde mi, že si pod sebou řežeme větev.
   V rámci "soběstačnosti", exportu, rostoucí spotřeby, uhelné a olejářské lobby nám jen v Česku věšej bulíky na nos (nejvíc sám Václav Klaun) o tom jak ekologii nelze praktikovat. Těší mě vidět, že jsou to jen kecy, že to jde i bez uhelnejch dolů.

   Zajímavej článek je třeba tady: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-18538813

   Vymazat
  2. Souhlasím s kytkosaurem. Psal jsem o tom nějaké články a dokonce bydlel na koleji s jaderňákem. Jsem taky pro. Odpad není odpad. Půjde znovu použít jako palivo v jiném typu reaktorů.

   Jinak kapr je pěknej.

   Vymazat
  3. To bohuzel zatim neni jisty. Pracujou na tom a bylo by to super (protoze to palivo by pak stacilo uchovavat daleko kratsi dobu), ale muzou se objevit neprekonatelny prekazky. Zatim je to odpad. Silne koncentrovanej, takze se musi uchovavat za velmi prisnejch bezpecnostnich opatreni. Ale zase je ho relativne malo, tak to jde - narozdil treba od popilku z toho severoceskyho hnedyho uhli, kterej taky trosku sviti a je ho strasne moc.

   Kazdopadne to, ze si nejsem jistej, ze uz mame technologii na to, abychom vsude vystacili jen s obnovitelnejma zdrojema (ono nekde jsou pro ne podminky skvely, nekde horsi), podle me urcite neznamena, ze bychom se je nemeli snazit vyuzivat jak to jen jde. Kdyz se nam podari s nima svou spotrebu energie pokryt, super. Kdyz to nepujde uplne, aspon tech neobnovitelnejch nebudem potrebovat tolik a zaroven to bude tlak na vyvoj v oblasti tech obnovitelnejch, aby to casem slo jen s nima.

   Vymazat