neděle 8. července 2012

Čtenářský deník

"Socialismus a komunismus činí stát všemocným a lidi sobě rovnými pod vládou onoho zrůdného Absolutního krále, který ani nemá tělo, jež by bylo možné zabít. Za socialismu a komunismu buržoazie ztrácí a pracující nic nezískávají. Měšťák se stane otrokem, jímž nebyl, dělník, který který se stane rovným měšťákovi, zůstává otrokem, jímž byl, jenže má jiného pána. V buržoazním systému mohl vždy pracující člověk svou prací, štěstím, či jinak získat peníze a na vzestupu postupně dosáhnout určitého stupně svobody- takové svobody, kterou peníze mohou poskytnout. V socialistickém nebo komunistickém režimu není naděje. Je to dokonalá realizace pekla na zemi a v Pekle jsou si všichni rovni."
(Fernando Pessoa: Bankéř anarchista)


"Rozhodně není samozřejmé, že když je někdo výtvarně technicky zručný, je automaticky umělcem. Lidé si často pletou manuální zručnost s kreativitou. V důsledku si nakonec děti své kreativity moc neváží jen proto, že neumějí kreslit. A přitom kreativita se může uplatňovat úplně jinak než kreslením."
(Výlet do Portugalska aneb poetický průvodce na cestu tam a zase zpátky, Jan Burian)


"To ho pobaví, arogantního pravičáka: " Já zdravý jsem, neboj, já se na rozdíl od tebe o své zdraví starám. Měsíčně nechávám v lékárně přes patnáct tisíc za vitamíny a revitalizační preparáty, chodím do posilovny, na masáže, cvičím jógu, mám svého psychoterapeuta a pravidelný sex, zdravě jím a hodně spím, v zimě lyžuji v Alpách, v létě se potápím v Karibiku, chodím na squash, a ty se mě zeptáš, ty plebejská čubko, jestli jsem zdravý?!" "
(Biomasa a benzín, Renata Bellingerová)

Žádné komentáře:

Okomentovat