středa 7. března 2012

ad ACTA

Věc dříve pro mě naprosto přirozená, jako umístit někam fotku, jejímž autorem nejsem, případně fotit svoje kamarády a povedené fotky vyvěšovat na sociální sítě, nebo použít slova někoho známého, začínají mi připadat jako sci-fi.


Přemejšlím nad tím, jestli není náhodou Pinterest něco téměř nelegálního, kdy nám zrušej Uložto, jestli je košer mít veřejný album na netu, jestli skutečně na běžeckým serveru označovat trasu, kudy běhávám. 


Neumístila bych nikam do virtuálního prostoru odkaz na blog nebo na album, aniž bych se nejprve autora zeptala. Když mě pobaví něčí hláška, klidně ji použiju, ale nejprve se podívám, jak se vlastně v daném případě správně cituje.


Přemejšlím, jestli mě nezavřou za to, že jsem okopírovala pár kapitol z nějaký učebnice a rozdala je mezi spolužáky nebo kolegy. 


Když chodím po venku, většinou, když přímo nemám po ruce foťák, mám alespoň telefon, na kterej jsem si fotila všechno, co mě zaujalo. Už ne. Ráda fotím domy a lidi na ulici, ale pokaždý mám strach, kdy mě někdo seřve a donutí mě před ním fotku smazat, případně na mě obyvatelé domu, který si fotím pro jeho specifickou atmosféru, zavolaj policii. 


 Když si stahuju cédéčko, provinile myslím na to, že to příští už si fakt na těch iTunes koupím. Filmy už si nestahuju, nenajdu je.  


Když se účastním nějaké pracovní akce s dětmi, smutně nechávám foťák zavřenej v batohu a jen přemýšlím nad tím, kolik skvělejch fotek mohlo vzniknout, ale nevznikne, protože nemám podepsanej souhlas s focením od jejich rodičů.
Kam až tohle povede? Kdy přestane bejt internet veřejnej prostor? A hlavně: Kde se to ve mě vzalo? Kde jsem se nechala naočkovat? 
Kdo z nás je blázen?


2 komentáře:

  1. A bacha na to, abys náhodou bráchu nevyfotila a nedala na net úplně nezahalenýho. Určitě by se okamžitě na tu fotku vrhnul pedofil a vystopoval si vás!.)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jo! Dík Niko, právě jsem zjistila, proč trpím paranoiou. Mám to po otci, který má také utkvělou představu, že po něm jdou špióni a po jeho dětech peďáci.

      Vymazat