středa 1. února 2012

Nespavost neomlouvá

Probudila jsem se v půl čtvrtý. 


Bylo mi vedro, to se mi nestává nikdy mezi říjnem a květnem, ale bála jsem se na noc vypnout topení, když se na nás ze všech stran valí, že kdo se neopatrně podívá z okna, zmrzne, jaká bude strašlivá, strašlivě neobvyklá zima. Pamatuju si, jak jsem předloni jela vlakem ze Sin City do Prahy dne 28.ledna a venku bylo -28 stupňů. Ale evidentně si to pamatuju jediná. 

Taky jsem se možná probudila, protože jsem šla spát neodlíčená. To je normální psychóza, v tom nic nehledejte. Řekla jsem si večer, že budu rebel, že se mi už nechce odličovat, tak že to zaspím. A v půl čtvrtý jsem se probudila s naprosto zřetelným pocitem, že na mém obličeji probíhá zkáza a že pokud se okamžitě neodlíčím, ráno se nepoznám. Za to můžou všechny ty módní časopisy. Díky Elle, to si můžeš připíchnout na nástěnku. 

Možná jsem se probudila, protože jsem před spaním pila pivo a jedla brambůrky. A teď se k tomu ještě veřejně přiznávám. Naštěstí moje tělo mi tyhle prohřešky neodpouští a i když se snažím ze všech sil přesvědčit sama sebe, že jednou za čas se nic nestane, stejně se mi udělá blbě. Takže jsem na omluvu svému zažívání musela jít uvařit Pu-erh a oloupat si jablko. 

Ještě bych taky mohla mít blbý sny, protože jsem rozečetla novou knihu. Kvůli minulé detektivce jsem se několikrát probudila zpocená s brekem na krajíčku. V tomhle díle pro změnu hladové, malé děti jedí hlínu, aby nechcíply, býkům se drtí varlata kladivem,  a Fidel Castro staví svou revoluci na lži. Je to o nervy. 

Včera na mě nejprve křičel pán ráno v sámošce, že jsem kráva. No né že by křičel úplně neoprávněně, ale zaprvý, pokud někdy měl nějaký slušný vychování, zrovna na něj musel zapomenout, a za druhý: "pojď to říct mýmu starýmu, tupče". Patrně nešlo tak úplně o těch deset vteřin, kdy jsem ho zdržela, jako spíš o možnost zařvat si na cizí slečnu. Týhle možnosti o pár hodin později chtěla využít i nějaká dáma v metru, ale měla smůlu, že už byla ten den druhá a z mého pohledu nejspíš vytušila, že ještě slovo a "splašej se mi kladiva". Zdánlivě nevinné scénky si ve snu přehrávám znovu padesátkrát s důrazem na "být asertivní".

Ale upřímně si myslím, že jsem se pořádně nevyspala, protože jsem celou noc myslela na slova své kolegyně. Tahle paní by chtěla udělat sbírku pro dítě bojující s následky dětské obrny, chtěla by udělat sbírku pro členy jeho rozvětvené rodiny, kteří se o svého bratra starají skvěle, s obrovskou láskou a doma. Chtěla by sehnat peníze na léky pro tohohle kluka, které stojí tisíce měsíčně, na vozík, bez kterého on může jenom celý život ležet v posteli. Jo, tohle jsem neřekla. Ten kluk je Rom. 
A umíte si představit v dnešní době uspořádat sbírku pro romské dítě? Co by se vybralo? Znáte ten "skvělej" vtip, jak se vybrali dvoje zápalky a kanystr benzínu?

Svět je tak děsně nefér, že z toho pak nespím. 
Příště se radši odlíčím, třeba mi to pomůže

7 komentářů:

 1. Já ti nevim, já ty tvoje příspěvky vždycky zhltnu, pak nemám slov a celej den o nich přemýšlím. Stejně jako o caminu minulej tejden. Já jsem taky špatně spala, přehrávajíc si tu vlastní asertivitu, pivo a brambůrky taky. Občas mám pocit, že žiju cizí život :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na caminu jsem neměla z piva a z brambůrek žádný výčitky, stojí to za to!
   Držím ti všechny palce, ať to v Dánsku dopadne.
   Dík!

   Vymazat
 2. to je jasný, já se neodlíčená budim hrůzou z toho, že můj obličej NEDEJCHÁ!!! a taky by mě zajímalo, jestli se to dá vůbec naučit, bejt asertivní. milion rádobyvtipnejch reakcí mě napadne vždycky pikosekundu poté, co prudič zmizí z dohledu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někdy dokonce naprosto zřetelně cejtím, jak tloustnu, když si dám večeři po šestý večer.
   Asertivitě se podle mě naučit dá, s pohotovejma, vtipnejma reakcema je to horší, ale klid, má to tak (až na úplný výjimky) každej. Doufám.

   Vymazat
 3. takže, viděla bych to asi takhle, měla bys začít vydávat nějaký denní plátek páč a protože já bez "tebe" prostě nemůžu bejt!!! J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo a jmenovalo by se to "Denní plátek Adriany zvratek" =)
   Dík, jseš milá!

   Vymazat
 4. pojmenuj si to jak jen chceš, to už nechám na tvé fantazii :D hlavně piš, piš a piš ;) Janina

  OdpovědětVymazat