středa 14. prosince 2011

Tak už i já...


Patrně by se ode mě očekával nějaký článek o Vánocích. Vyjádření vlastního postoje a názoru ideálně na jedné či druhé straně extrémního pohledu na svátky klidu a míru.
Nic nebude.
Letos pro mě Vánoce nejsou.

Vlastně jsem je zaznamenala jenom díky tematickým článkům různé kvality na blogískách různé kvality, které většinou skrze svou slabomyslnost urážejí můj jemnocit a inteligenci. Pojďte mi všechny vyprávět, jaké byly Vánoce nádherné, když jste byly malé (jo, tendence pateticky vzpomínat na staré časy mají povětšinou dívky, které si právě s dalšími desítkami tisíc lidí pořádně zašopovaly a vlastně se jim to vůbec nelíbilo), jak jste věřily v Ježíška, jedly cukroví bez pomyšlení na jeho energetické hodnoty a doma to vonělo purpurou na plotně, fratiškama nebo osvěžovačem vzduchu „vánoční sen“. 
Přesně na to čekám. 
To je jasný, že Vánoce se slaví především kvůli dětem, které se měsíc dopředu třesou na rozbalování sto a jednoho dalmatina pod plastovou jedlí a my, dospělí, se přece tak rádi dojímáme nad „jiskřičkami v  jejich očích“ a to je ve skutečnosti ten důvod, proč to každej rok i přes veškeré remcání děláme znova. Fakt.

Dalším zjevným indikátorem blížících se Svátků klidu a míru je časté přerušení provozu metra v naší milé, blikající a posrané Stověžaté. Zas „ňákej kretén“ ukončil svou nákupní horečku skokem do kolejiště. Mrazí mě z toho. Naposledy když se metrem nechala rozmělnit nějaká žena přímo v „mé“ stanici, seděla nejprve na kraji nástupiště a křičela, že skočí. Lidé stojící kolem v klidu dělali, že ji neslyší a projížděli si v hlavě seznam příbuzných, kterým musí napsat vtipnou vánoční smsku. Takhle vypadá moje zhmotněná nejhorší noční můra. Příště to klidně můžu bejt já, kdo tam bude sedět. Ale koho tohle zajímá?!

Vznik moderních tradic je tématem, které by stačilo na vydání studie velkoryse dotované z evropských peněz. Muži, otcové od rodin, frustrovaní pocitem selhání, že ani letos nemají dost peněz, aby byli schopni všem koupit hodinky s vodotryskem a milence navíc kožich z norka k tomu. Ženy leštící po šichtě rodinný křišťál jednou rukou, pečící cukroví rukou druhou a jednou nohou v blázinci popíjející rum rovnou z láhve. Děti vyťukávající do iPhonu své wishlisty. Stejný klišé jako lití olova nebo vánoční trhy (i když tam maj docela dobrej svařák). Nevybereš si.

Ježíšek na maximum. Klid a mír na minimum.

Nene, přátelé, tohle není pro mě. Ani pokud to se mnou myslíte dobře. Pokud pod stromkem letos najdete nasráno, můžete se vsadit, že jsem to byla já.

Vida a máme tu vánoční článek! Takže štastné a veselé. A jak je budu trávit já?
Co je vám do toho…

11 komentářů:

 1. Nechtělo by to nějaká kvalitní anti depresiva ?
  Váš psychiatr

  OdpovědětVymazat
 2. Drahý psychiatře,
  chtělo. Jenže bez receptu mi je nikde nechtěj dát. S tím byste vy mohl něco udělat že? Za plato Lexaurinu Vám můžu slíbit včetně poplatku 90 Kč za recept i půl království a princeznu k tomu.
  Děkuji, čekám na zásilku od Vás jako na boží smilování.
  Vaše pacientka.

  OdpovědětVymazat
 3. Asi nemáš moc dobrý vzpomínky na Vánoce. To je mi moc líto. Ale nemyslím si, že to takhle mají všichni. Mně je 25 a Vánoce si strašně užívám. Miluju ten stres kolem nakupování dárků, všechny ty tradice a stereotyp. Miluju vůni Vánoc, vůni jehličí. Mimochodem, neznám moc rodin, které mají umělý stromek. Teď na mě možná přijdeš s globálními problémy, ale tohle si prostě nemůžu odepřít:-(. A je super mít nějakou záminku k setkání se s celou rodinou. A nemyslim si, že je to nucený, nikdo tě nenutí. Prostě to chceš. Mám pocit, že myslíš opravdu až moc negativně.
  Tradice jsou krásný. A blázniví lidé, kteří se frustrují nákupy dárků a berou si ně půjčky apod.? Takoví lidé jsou prostě magoři a to se nezmění, když se přestanou slavit Vánoce - opravdu NE!!
  Jinak mám tvůj blok ráda:-).
  Měj se fajn.
  Zuzka

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj Zuzko,
  děkuju za komentář. Je skvělý, že jsou lidi, který Vánoce a ty věci kolem vnímaj pozitivně, je skvělý, že lidi jsou různý.
  Nemám žádný špatný vzpomínky na Vánoce, jenom se mi z duše protiví celej ten konzumní shit všude kolem. Ten se mi teda protiví celej rok, ale obzvlášť ta eskalace toho všeho ještě tak pitomě umístěná na začátek zimy.
  Stěžovat si na nakupování dárků a blikačky mi připadá stejný klišé jako říkat, že je to jedinej čas v roce, kdy se sjede celá rodina a děti to milujou.
  Navíc se mi to, co jsme z Vánoc udělali, zdá jako totální opak toho, jaké by Vánoce být měli.
  Ještě 23. do práce, honem uklidit, napíct, kapři, stromky a hlavně hooodně dárečků. Ne. A není to vina Vánoc, je to vina nás.
  Kdybych žila někde na samotě vysoko v horách a tohle všechno mě minulo, jsem si jistá, že bych Vánoce milovala.

  OdpovědětVymazat
 5. shrnuti - nemas rada Vanoce, umis pouzivat sprosta slova, a Tvoji ctenari ti jsou u pr.... Blog mi prisel zvlastni az krasny, tohle ale zavani zbytecnou pozou. Lidi, kteri o Vanocich trpi je vic nez si dokazes predstavit. Treba na to jednou prijdes.

  OdpovědětVymazat
 6. Jasne, ja taky o Vanocich docela trpim. Tedy predevsim v case predvanocnim.

  OdpovědětVymazat
 7. Myslím , že Lexaurin je málo. Dopooručoval bych Valdoxan , nebo nějaké podobné moderní anti depresivum . Ale pokud máte s Lexaurinem dobré zkušenosti , neví důvod se mu vyhýbat. Záleží na Vás , možnosti Tu jsou.
  Váš psychiatr

  OdpovědětVymazat
 8. Předvánočně běs a kýč je jedna linie, Ty jsi druhá linie. Nikde se neprotínají. Nemáš s tím nic společného, je zbytečné to sledovat, je úplně k ničemu, kvůli tomu trpět.
  Co třezalkový čaj?
  Drž se.

  OdpovědětVymazat
 9. Jana to vystihla přesně. Snažím se být tou linií, která neprotíná. Fakt se snažím.
  Pointa tkví právě v tom, že ono tomu NEJDE utýct, i kdyby člověk stokrát chtěl.
  Mohla bych odjet do těch hor a tam se na měsíc zavřít, vlastně bych tak byla úplně nejspokojenější. Jenže to NEJDE. Práce, škola, rodina atp.
  Takže ty řeči, že si za to můžu sama jsou bullshit. Jsem do toho vtažená a to se mi nezdá fér. Proto si stěžuju, proto nadávám.

  A teď jdu zapít Valdoxan třezalkovým čajem =)
  díky všem za komentáře

  OdpovědětVymazat