pondělí 5. prosince 2011

ctnosti a neřesti

Pokud čekáte sebezpytný článek, zklamu vás.
Pojmenování všech mých neřestí by tenhle blog rozhodně neunesl.


Skutečnost je prostší, včera jsem si projížděla fotky, které jsem nadělala během letošního roku a ve složce květen jsem objevila obrázky z výletu na zámek (žádnej zámek, lázně to byly) Kuks. 
Nechápu, jak jsem na ně mohla zapomenout, protože podívat se na Kuks bylo moje přání pěkně dlouhou dobu. 
Nezajímal mě ani tak samotný zámek, šlo mi především o sochy Ctností a neřestí, jejichž autorem je Matyáš Bernard Braun, rakouský barokní sochař působící na přelomu 17. a 18. století v Českých zemích. 


Ne, nejsem zas takovej intelektuál, jak to možná může působit. Jenom jsem si z gymplu pamatovala obrázky těch soch a náš tehdejší profesor o nich moc pěkně mluvil. Vás by nezajímalo, jak asi tenkrát zpodobnili třeba takové smilstvo do kamene?


Očekávání splněna vrchovatě, kulisu tvořilo patřičně dramatické počasí, rozpadající se areál Kuksu, výhled do údolí, kostel a hrobky a především sál, v němž byly umístěny originály soch, které mají zpodobňovat ctnosti a neřesti. 
Není to klišé, když řeknu, že ty kameny vypadali živěji než mnozí z nás. 
Ráda bych s nimi strávila v klidu nějaký delší čas. Vůbec celý komplex Kuks by si zasloužil alespoň půl den, abych stihla nasát ponurý genius loci. 
Smazala jsem tedy všechny popisky k sochám ze svých fotek, abych měla výmluvu, že tam musím jet znova.
Tentokrát sama. A tepleji oblečená. Žádné komentáře:

Okomentovat