sobota 19. února 2011

Museo nacional centro de arte Reina Sofia
Ačkoliv si poslední dobou připadám jako král Kazisvět, kam mě pustěj, tam deset let tráva neporoste, tenhle výlet mi vyšel skvěle.
Vydala jsem se na Picassa do Madridu do muzea moderního umění (jak jsem minule půl dne marně hledala Picassa v Pradu, to už jsem tu zmiňovala) a aniž bych něco tušila, trefila jsem se do dne, kdy byl na všechny výstavy vstup zdarma. Odměnou mi byla sice přítomnost půlky Madridu a nezanedbatelného počtu turistů, přesto jsem si své intelektuální odpoledne užila, jak jsem chtěla. Čtyři hodiny jsem se procházela mezi fantastickými obrazy a plastikami a nejvíc ze všeho se mi líbily fotografie, které vznikaly po skončení občanské války, černobílé a přece naprosto aktuální.
A hlavně (!!!) jsem konečně viděla Guernicu! Tím jsem jednak vyškrtla další položku ze seznamu věcí, které musím vidět/zažít/udělat a druhak, jak jsem se na ní tešila už dlouho, když jsem se k ní blížila, měla jsem husí kůži a zatajenej dech, a když jsem tak pod ní stála, mohla bych svoje pocity přirovnat k mystickým zážitkům.
Nevyfotila jsem ji, v celém muzeu se fotit smělo, ale zde samozřejmě ne (ne že by tam všichni kromě mě nefotili), navíc bych si nechtěla takovou chvíli kazit focením- protože to se musí zažít.

2 komentáře: