sobota 15. ledna 2011

Katedrála- prozatím pouze zevnitř
Hned první den jsem šla navštívit katedrálu. Asi abych to měla z krku. Místní katedrála je velmi speciální. Kdysi jsem v nějakým průvodci četla, jak to sní je.

Následovat bude oslí výklad, milovníkům historie nedoporučuji číst dál.

Kdysi dávno vzešlo ze Segovie povstání, lid se vzbouřil, protože už toho prostě měl dost, ze jedný strany byl uzurpován církví, z druhé strany šlechtou. Toto povstání bylo potlačeno, sice nevím jak moc síly k tomu bylo použito, ale jak znám španělskou historii, asi to neproběhlo pouhou domluvou. Král (řekněmě, že to byl nějaký ten Fernando, nebo Carlos) se ale stejně zalekl, že se pod ním trůn trošku zhoupnul a lid jej nepovažuje za Boha. Tudíž si řekl, že si Segoviany usmíří tím, že jim postaví krásnou katedrálu. Jenomže ani to mu tak úplně nevyšlo a stavba katedrály se protáhla na dvěstě let. Lid byl samozřejmě naštvaný ještě víc, koho by to bavilo mít dvěstě let uprostřed města staveniště a chodit se modlit do prostor nevyhovujících.

Pointa tkví v tom, že původní stavební plán katedrály byl čistě gotický, ale když byla konečně dostavěna, v Evropě už dávno zuřilo baroko. Tudíž segovijská ketadrála je poslední postavená gotická katedrála v Evropě.
Navíc, jak se během tý dlouhý stavby střídali stavbyvedoucí, každej si do těch původních, nemoderních, gotických plánu něco domaloval, co si trend doby žádal a když byla katedrála dostavena, všichni museli uznat, že se jedná o paskvil. Takovej hodně velkolepej, vysokej, štíhlej, cukrovej dort.

Ale jelikož jsem já já, vyfotila jsem katedrálu zevnitř, ale zvenku už ne, na to jsem zapomněla.
Tudíž někdy budoucnu se snad dočkáte a uvidíte, jak vypadá, až dodám fotky.

Žádné komentáře:

Okomentovat