pondělí 15. listopadu 2010

Todo o Nada by Mario Testino

Todo o nada. Všechno nebo nic. By Mario Testino.

Výstava je spojením 54 fotografií, které zobrazují dvě nejsilnější témata Testinova díla: Módu a nahotu.
Tyto motivy provazejí celou Testinovu kariéru, ale právě pro madridskou výstavu slavný fotograf vytvořil několik snímků, které jsou zde publikovány vůbec poprvé.

Pro Maria Testina je srdcem výstavy Todo o Nada rozjímání o procesu a důsledcích, které přináší akt odkládání oblečení a příjmání nahoty. Jak sám autor říká: "Mé obrazy začínají jako oblečené a končí nahé, ale kde končí módní fotografie a začíná portrét?"
Za tímto účelem obsahuje výstava z části snímky modelek, které jsou oblečeny v nákladných róbách, extra připravených pro každý snímek tak, aby navodily atmosféru záměrné teatrálnosti kontrastující s ostatními fotografiemi, na kterých je zobrazena ostrá, nekompromisní nahota odkazující k ikonickému dílu španělského výtvarného umění, Goyovým Majám.

Výstava též poodhaluje mnohé ze vztahu mezi fotografem a jeho modelkou. Od půvabu nejkrásnějších žen světa, nahých, či oblečených v haute couture (často zachycených s jemnou dávkou ironie a dotykem provokativního humoru) po velmi intimní, spontánní okamžiky společné tvroby. Todo o Nada je oslava "Testinových žen". Autor odhalil a definoval svůj způsob vidění ženy, napříč celou svou kariérou. "Testinova žena" se pohybuje mezi dvěma naprosto odlišnými póly: "Mám rád odvážné, nezávislé ženy, které, navzdory své síle, nikdy neztratí ani část ze své ženskosti a přesto nezneužívají svou krásu. Ženy s osobností, která odráží jejich touhy. "

Základním kamenem celé show byl Testinův záměr stvořit výstavu takovou, která by korespondovala se stálou expozicí muzea Thyssen-Bornemisza. Slovy autora: "Vystavování v muzeu jakým je Thyssen-Bornemisza s jeho mimořádnou sbírkou umění je privilegiem pro každého dnešního umělce. Pro mě obzvlášť, protože mnozí zde vystavovaní umělci ovlivnili mé dílo a inspirovali mě. Muzeum není významné pouze pro své umělecké sbírky, ale také kvůli prostoru, jenž každé dílo povznáší."

Předchozí text jsem přeložila z průvodce této výstavy.

Pokud si myslíte, že Maria Testina neznáte,jsem si jistá, že znáte jeho dílo. Nebo alespoň mnohé jeho fotografie. Peruánec Mario Testino je jedním z nejslavnějších světových fashion fotografů a mě jeho práce rozhodně oslovuje. Akorát nevím, zda je to mámení smyslů rozplývajících se nad nádherou fotografií a na nich zachycených mužů a žen, nebo je to hrůza z geniality a sterilní propracovanosti každého snímku.
Co lze vytknout dokonalosti? Že je dokonalá?
Procházet se mezi jeho obrazy bylo jako reálný výlet po stránkách Vogue. Ocitla jsem se mezi lidmi z planety Fashion a ačkoliv jsem se nechala zcela oblbnout a težko, přetěžko se mi odtrhával zrak od poslední Testinovi výstavy, nakonec jsem byla hrozně ráda, že jsem se vrátila do rušných ulic Madridu, kde svět má k ideálu daleko, ale za to je mnohem zábavnější.
Kontrast světa Testinových fotografií a reality, to je to, co na jeho díle miluju.


Žádné komentáře:

Okomentovat